28 Eylül 2011 Çarşamba

Pembe Beret
Bere örmeye devam ediyorum :) Beremizin orjinali burada . Ben bereyi başlarken kulaklarını kapatması için  düz değilde 1 ters 1 düz lastik yaptım. Örmek isteyenlere yardımcı olurum :)

26 Eylül 2011 Pazartesi

Doğaçlama Bebeğimiz


Sayıları bana ait olan ilk doğaçlama bebek çalışmam. Amigurumi 13.etkinliğinde yaptım :)
Kızım bebeğini çok sevdi.

Akşam bebeğimize sarılıp uyuduk :)
Bebeğimizin gözleri sevgili yasemin kale den. Teşekkürler yasemincim :)

25 Eylül 2011 Pazar

Ne Okuyorum 2

İskender Pala nın daha önce 2 kitabını okudum. Bu kitabı geçen sene almıştım ama araya başka kitaplar girince kaldı ve dün okumaya başladım :) Şimdilik güzel bi şekilde gidiyor...
Katre-i Matem
İskender Pala, Katre-i Matem'de usta kalemiyle lalelere bezediği İstanbul'da kavuşup doyulamayan, kavuşulamayıp yakan aşkların elemli ve Osmanlı hallerini de tüm ıstırap ve coşkularıyla anlatıyor. Sevdiğini, aşklarının ilk gecesinde kaybeden Şahin'in macerasını anlatan roman, bu kaybın ardındaki esrarı çözmek için külhanlara, tomruklara, lalezarlara ve hatta Osmanlı sarayına kadar gidiyor. İşte bu yolculuk, okuru hiç ummadığı yerlerde hiç ummadığı maceralarla karşılaştırıyor.

Cinayetlerin gölgesiyle giderek gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine nihayet veren Patrona Halil İsyanının yakıcı siyasal çalkantılarıyla birlikte çözülmeye başlıyor.

Kalemimi hokkaya bandırdığım şu anda –ki Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'yı canından; Sultan III. Ahmet'i de tahtından eden cehennemden nişan Eylül İhtilali'nin üzerinden henüz iki hafta geçti- şahit olduğum olayları yazıp yazmamakta kararsız sayılırım.

Bilemiyorum. Yazmak gerektiğini düşündüğüm şeyler bir bakıma devlete ait sırları ifşa etmek gibi bir ihanetin ağırlığını da vicdanıma yükleyecek. Öte yandan Şark'ın kutsal çiçeği laleye dair yorumlarda bulunacak ve belki şükufeciyan esnafını gücendirmiş de olacağım.

Ama birisi çıkıp yiğit Şehzade Ahmet'i, aşağılık isyancıların yaptıklarını, cennete benzeyen İstanbul'u ve Sadabat'ın laleye kattığı zarafeti anlatmazsa bu dahi tarihe ve şehre haksızlık sayılır

23 Eylül 2011 Cuma

Baktüsüm


Neye niyet neye kısmet :) neden mi böyle dedim ilk önce şal diye başladım ilk kartı ördüm o da ne daha 7-8 9 kart daha ve her sırada örnek ya örmeden sinirlenip bi köşeye atacaktım ya da sökmem gerekecekti bende sökmeye kıyamadım ama uzun bir süre bir köşede durdu bende elimdeki yarımları bitirmeden başka işe başlamama kararı alınca bizim şal oldu baktüs :) şal olsaymış kocaman ourmuş baktüsü bile kocaman oldu ama tam benlik oldu sade şimdi bu baktüse bir çift eldiven ve bere örmeyi planlıyorum .Kısmet artık.

20 Eylül 2011 Salı

Ne Okuyorum

Haftada en az bir kitap okuyorum :) okuduğum kitapları sizlerle paylaşmak istedim dün başladığım ve bugün bitmek üzere olan kitabım Aslı Sancar ın kaleminden dökülen HAREM . Kitap akıcı bir dille yazılmış .

Konusu :Padişahın Evlenme Teklifini Reddeden Cariye
Romanın iki kahramanı; Kafkasya’daki köyünden kaçırılıp saraya satılan, yüksek Harem eğitiminden geçen Didenur… Saray hekimi Kamil’le yaptığı evlilik akdine daha 1850’lerde tek eşlilik maddesi koyduran, bu maddeye kocasının ihanet etmesinden sonra eşinden boşanan bir İstanbul hanımefendisi Cemile…
Romanın başkahramanı Didenur gibi Kafkasya’dan kaçırılıp saraya satılan Servetseza güzelliğiyle Padişahın ilgisini çekmektedir. Padişah ona defalarca evlenme teklifinde bulunacak fakat Servetseza Padişahı her seferinde reddedecektir. Çünkü, kendisine koca olacak kişinin kesinlikle tek eşe sahip olmasını arzu etmektedir.

19 Eylül 2011 Pazartesi

Kırmızı Bere


Ne zamandır kızıma bere öreyim diye düşünüyordum. Geçen hafta sevgili Beyhan la ip aldık ve hemen bere ördüm . Model oldukça zevkli bir model ve ip de çok hoşdu tam berelik. Berenin orjinali burada

17 Eylül 2011 Cumartesi

16 Eylül 2011 Cuma

Liflere Devam

Ben bu lifi örmeyi çok seviyorum o kadar çok ördüm ki sayısını unuttum .Canım Annem hadi Nilgün lif ör derdi hediye etmek , hediyelerin yanına koymak için anmalık yap derdi bende hemen örmeye başlardım kısa sürede biten bir lif . Elimde hiç lif kalmadığını farkettim en son liflerimide bayram da gelenlere verdim çocuklarına çeyiz olarak koysunlar diye napıyım annemin kızıyım işte ufakta olsa hediye etmeyi seviyorum :) Hadi hemen lif öreyim dedim örerkende resimliyerek burada açıkladım . Örecek olanlara kolay gelsin  

Lifim

Lifimizi 7 fıstık yaparak başlıyoruz toplam 7 sıra fıstık yapıyoruz.
ördüğümüz parçanın dört kenarına yine aynı şekilde yediye yedi fıstık yapıyoruz.

Lifimizin şekli böyle olacak.

köşeleri böyle yapıyoruz

köşeyi bitirene kadar örüyoruz.


Köşeler böyle olacak :)
Kenar oyasını yapıyoruz ve lifimiz bitti iyi günlerde kullanın :)

5 Eylül 2011 Pazartesi

lif ördüm

Sevgili arkadaşım flower ın açıklaması ile hobievimizde lif ördük . Çok güzel bir çalışma idi. çiçek cim teşekkürler

3 Eylül 2011 Cumartesi

Şapka

 kızım İrem

 oğlum Uğur

oğlum Umut

Kızıma bi tane bere ördüm ama bizim oğluşlar rahat dururmu bende bende dediler bende çektim resimlerini :)

2 Eylül 2011 Cuma

İğnelik Yaptım

Yaşasın kendime iğnelik yaptım
Yapılışı
Evi
1-6x
2-12x
3-(1xv)*6 = 18
4-(2xv)*6 =24
5-(3xv)*6 =30
6-(4xv)*6 =36
7-(5xv)*6 =42
8-(6xv)*6 =48
9-(7xv)*6 =54
10-11-12-13-14-15 =54 x

alt kısmı
1-6x
2-12x
3-(1xv)*6 = 18
4-(2xv)*6 =24
5-(3xv)*6 =30
6-(4xv)*6 =36
7-(5xv)*6 =42
8-(6xv)*6 =48
9-(7xv)*6 =54

Başı1-6x
2-12x
3-(1xv)*6 = 18
4-(2xv)*6 =24
5-6- 24 x
7-18x
8-16x
9-14x

ayak 4 tane
1-6x
2-12x
3-4-5-6- 12 x

kuyruk
1-6x
2-3-4-5- 6x


bu sayıları ister büyültüp ister küçültebilirsiniz

Banyo Paspası

İş arkadaşımın duydumki banyo paspası yokmuş bende hemen öreyim dedim hem bayram gezmesi hem de evi için güle güle otur hediye:) hobievimizde yapılan etkinliğe de katılmış oldum . 

Sevimli şeyBu da kızıma süpriz bakalım ne yapacak:)

PEPE


Bu da benim Pepem biteli çok oldu ama Bayram telaşından ancak ekleyebildim. Açıklama için sevgili Yasemin e teşekkür ederim